Bu site tanıtım ve test amaçlı site olup ; İçerikler örnek olarak eklenmiştir.

Abbas Güçlü : Eğitimde son 10 yılda nerden nereye gelindi?

Abbas Güçlü

Abbas Güçlü Tüm yazılarını göster..

14 Ocak 2014 Bu haber 521 kez okundu.  

Eğitimde son 10 yılda nerden nereye gelindi?

Milli Eğitim Bakanlığı orta öğretime yönelik ilginç bir rapor yayınladı.
Politika belirleyiciler ve uygulayıcılar için temel bir kaynak teşkil etmesi için hazırlananOrtaöğretim İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda, 2003-2013 değişimi ve 2023’e bakış açısı analiz edildi.
Farklı başlıklar altında, farklı tespitler ve farklı bakış açıları sunan rapor, görünen o ki teorik olmanın ötesine geçememiş.
Ortaya konulan rakamlarla, fiili durum birbirinden çok farklı.
İsterseniz gelin önce tespitlere bir göz atalım, sonra da mevcut durumun bir değerlendirmesini yapalım:

Seçmeli dersler
Türkiye’de evrensel ölçütlere ulaşma noktasında önemli bir dönüşüm gerçekleştirildi. OECDülkelerinde ortak derslerin türü ve sayısı daha fazla iken Türkiye’de seçmeli derslerin oranı belirgin bir şekilde yüksek oldu. Seçmeli ders oranı Türkiye’de yüzde 42 iken OECD’de yüzde 14’tür. Türkiye’de programlar ortak derslerin oranı açısından da OECD ülkelerinden farklılaşmaktadır.
(Kağıt üzerinde belki öyle olabilir, peki ya uygulama? Zorunlu seçmeli dersler dışında, mevcut seçmeli derslerin kaçını, kaç öğrenci alıyor? Bu ortaya konulmadığı sürece, yanıltıcı bir saptama olur!)

Öğretmen-öğrenci oranı
Liselerde öğrenci sayısındaki önemli artışa bağlı olarak ortaya çıkan öğretmen ihtiyacı büyük ölçüde karşılanıyor. Liselerde ülke genelinde öğretmen başına öğrenci sayısı 2011 yılında 18 iken 2013’te 16 oldu. Söz konusu oranın OECD ortalaması ise 14.
(Gerçekten de komik bir tespit. Hangi okulda bir öğretmene 18 öğrenci düşüyor, merak ettim. Ve bu öğretmenlerin ne kadarı asil, ne kadarı ücretli? Daha da önemlisi, sınıf mevcutları kaç? Öğrenci sayısını, öğretmen sayısına bölüp genel oranlar bulma yerine, kent ve kırsal olarak değerlendirme yapılsaydı çok daha iyi olurdu!)
....

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle

Anket Tüm Anketler

Online Ziyaretçi : 1 ¦ Üye : 0 ¦ Robot : 0 ¦ Bugün Tekil : 298 ¦ Çoğul 298 ¦ Toplam Tekil : 222.204 ¦ Çoğul : 222.459 ¦ Üye Sayımız : 1 ¦ Ip : 18.215.159.156
b
b