Bu site tanıtım ve test amaçlı site olup ; İçerikler örnek olarak eklenmiştir.

Eğitim :

17 Mayıs 2014 Bu haber 955 kez okundu.  

20 bini doktorali, 45 bin ogretim elemani acigi var

20 bini doktorali, 45 bin ogretim elemani acigi var Yuksekogretim Kurulu (YOK) Baskani Prof. Dr. Gokhan Cetinsaya, Turkiye yuksekogretim sisteminin son 30 yilinin ve bugunku yapisinin butun boyutlari ortaya koydugu
Yuksekogretim Kurulu (YOK) Baskani Prof. Dr. Gokhan Cetinsaya, Turkiye yuksekogretim sisteminin son 30 yilinin ve bugunku yapisinin butun boyutlari ortaya koydugu bir rapor hazirladi. Cetinsaya`nin uzerinde iki yila yakin bir zaman calistigi `Buyume, Kalite, Uluslararasilasma: Turkiye Yuksekogretimi Icin Bir Yol Haritasi` baslikli rapora gore Turkiye`de 20 bini doktorali olmak uzere, yaklasik 45 bin ogretim elemanina ihtiyaci oldugu vurgulandi.YOK`un Nisan 2014 verilerine gore Turkiye`de 141 bin 674 ogretim elemani bulundugu belirtilen raporda, ``Ulusal ve uluslararasi veriler degerlendirildiginde, Turkiye yuksekogretim sisteminin onemli bir ogretim elemani acigi bulunmaktadir. Mevcut ogrenci ve ogretim elemani sayilarina gore, Turkiye`nin ogretim elemani basina dusen ogrenci sayisi bakimindan OECD ortalamasi olan 16`ya ulasabilmesi icin, 20 bini doktorali ogretim uyesi olmak uzere yaklasik 45 bin ogretim elemanina ihtiyaci vardir. Turkiye`nin OECD ulkeleri ortalamasina erisebilmesi icin, onumuzdeki bes yil boyunca her yil yaklasik 18 bin 500 ogretim elemani sisteme dahil edilmelidir.`` ifadelerine yer verildi.Yuksekogretim sisteminin her bakimdan yeniden yapilandirilmasi ihtiyacina vurgu yapilan raporda, Turkiye`nin 2023 hedefleri ve kuresel dinamikler isiginda yuksekogretim sisteminin odaklanmasi ve politika gelistirilmesi gereken uc temel stratejik alan olarak, nicel buyumeden nitelikli buyumeye gecis, akademik insan kaynaginin gelistirilmesi ve uluslararasilasma basliklari bulunuyor. Raporda Turkiye ile bazi ulkelerin yuksekogretim ogrenci sayilari karsilastiriliyor. Buyume oranlari yuzde 100`un uzerinde gerceklesen Cin, Banglades, Iran, Brezilya, Hindistan gibi ulkelerin ardindan Turkiye`nin geldigi, yuzde 121 buyume ile bu ulkelerin ardindan en hizli buyuyen ulkeler arasinda bulundugu tespitine yer veriliyor. Raporda, 2010`da (acikogretim dahil) 3,5 milyon, 2013`te 4,9 milyon, 2014`te ise 5,5 milyon yuksekogretim ogrenci sayisina ulasildigi vurgulandi. Raporda, Yuksekogretim Kurulunun Nisan 2014 verilerine dayandirilarak, Turkiye yuksekogretim kurumlarinda egitim gormekte olan yaklasik 5,5 milyon ogrenciden, 1 milyon 750 bininin on lisans (yuzde 32), 3 milyon 370 bininin lisans (yuzde 62), 329 bininin ise lisansustu (yuzde 6) programlarda yer aldigi; bu ogrencilerin, yaklasik 2 milyon 206 bininin birinci ogretim (yuzde 40.5), 654 bininin ikinci ogretim (yuzde 12), 2 milyon 545 bininin acikogretim (yuzde 46.7) ve 44 bininin (yuzde 0.8) ise uzaktan ogretim programlarinda kayitli oldugu belirtildi.ACIKOGRETIM OGRENCI SAYISI 2 MILYON 545 BINLERE YUKSELDIRaporda, yuksekogretime erisimi artirmak icin kurulan bir yapi olan acikogretim sisteminin, son otuz yilda program sayisini ve egitim turlerini cesitlendirdigi ve hizla buyudugu tespitine ve su rakamlara yer verildi: ``Acikogretim sisteminde 1982 yilinda 26 bin 626 ogrenci varken, ogrenci sayisi gittikce buyuyerek 1990`da 250 bine, 1995`te 620 bine, 2005`te 950 bine ve 2014`te 2 milyon 545 bine cikmistir. Toplam kontenjan icindeki payi yuzde 40`lardan yuzde 24`e gerilerken, acikogretimdeki ogrenci sayisinin toplam ogrenci sayisi icindeki payinin surekli buyumesinin sebeplerinden biri, 2011`de cikarilan 6111 sayili kanunla birlikte getirilen duzenleme sonucu ogrencilik statusunun suresiz devam edebilmesidir. Nitekim, acikogretim programlarina kayitli oldugu halde kayit yenilememe veya kayit dondurma gibi farkli nedenlerle aktif kayitli olmayan cok yuksek sayida, yaklasik bir milyon (toplam acikogretim ogrencileri arasinda yuzde 40`lar seviyesinde) ogrenci bulunmasi (bu konunun yuzyuze egitimdeki benzer yansimalari da dusunuldugunde) sistemin yeniden ele alinmasini zorunlu kilmaktadir.``Yuksekogretim kurumlarinda 1982`de yaklasik 22 bin, 1992`de 38 bin, 2002`de 76 bin ogretim elemani bulundugu vurgulanan raporda, ``Bu sayi 2013`de 133 bine ulasmistir. Yuksekogretim Kurulunun Nisan 2014 verilerine gore ise, 141 bin 674 ogretim elemani bulunmaktadir. Bu sayinin 19 bin 877`si profesor, 12 bin 634`u docent, 30 bin 750`si yardimci docent, 44 bin 440`i arastirma gorevlisi, 20 bin 325`i ogretim gorevlisi, 9 bin 942`si okutman, geriye kalan 3 bin 696`si ise uzman ve diger ogretim elemani kadrolarinda calismaktadir. Ogretim uyelerinin tum ogretim elemanlari icindeki payi yuzde 45`tir.Ulusal ve uluslararasi veriler degerlendirildiginde, Turkiye yuksekogretim sisteminin onemli bir ogretim elemani acigi bulunmaktadir. Mevcut ogrenci ve ogretim elemani sayilarina gore, Turkiye`nin ogretim elemani basina dusen ogrenci sayisi bakimindan OECD ortalamasi olan 16`ya ulasabilmesi icin, 20 bini doktorali ogretim uyesi olmak uzere yaklasik 45 bin ogretim elemanina ihtiyaci vardir. Gelecek on yildaki buyume tahminleri ve tahmin edilen bu buyumenin yuzyuze programlarda olmasi gerektigi hususu dusunuldugunde, ihtiyac daha da kritik bir hal almaktadir. Bu cercevede, Turkiye`nin OECD ulkeleri ortalamasina erisebilmesi icin, onumuzdeki bes yil boyunca her yil yaklasik 18 bin 500 ogretim elemani sisteme dâhil edilmelidir.``denildi.(CIHAN)

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
Online Ziyaretçi : 2 ¦ Üye : 0 ¦ Robot : 0 ¦ Bugün Tekil : 39 ¦ Çoğul 39 ¦ Toplam Tekil : 207.714 ¦ Çoğul : 207.968 ¦ Üye Sayımız : 1 ¦ Ip : 54.210.61.41
b
b